Kontakt

Czy warto sprzedawać na Allegro.cz?

Czym jest allegro.cz?

Allegro.cz to odnoga polskiego serwisu allegro.pl. Allegro zapewnia nas, że cała funkcjonalność nowego serwisu będzie działa się w standardowym panelu. Wszystko wskazuje na to, że właśnie tak się stanie. 

Najpopularniejsza platforma zakupowa w Polsce, prezentuje w trzech szybkich krokach wejście na czeski odpowiednik. Czy na pewno będzie tak łatwo?

Allegro.cz Jak dołączyć

Jak dodać oferty na allegro.cz?

12 kwietnia 2023 roku Allegro włączyło możliwość udostępnienia ofert na Allegro.cz. Możesz zrobić to z poziomu zakładki „Mój asortyment”. Zanim jednak oferta trafi na nowy serwis, będzie musiała przejść weryfikację.

W udostępnionej ofercie musisz:
✅ przetłumaczyć aukcje na język czeski (ręcznie lub automatycznie), w niektórych kategoriach nie jest to wymagane,
✅ dodać cenę w koronach czeskich (Kč), która będzie obowiązywać na allegro.cz,
✅ dodać przynajmniej jedną metodę dostawy do Czech.

Na allegro.cz nie możesz udostępnić ofert, które:
⛔️ są wystawione z konta zwykłego (w tym ogłoszeń z Allegro Lokalnie),
⛔️ są przeznaczone tylko dla firm (mają oznaczenie dla biznesu),
⛔️ są charytatywne,
⛔️ mają format licytacji lub ogłoszenia,
⛔️ nie są połączone z Katalogiem produktów Allegro,
⛔️ zawierają produkty, które nie są dopuszczone do sprzedaży w Czechach,
⛔️ są wystawione na allegro.pl w kategorii, której nie ma na allegro.cz.

Jak duży jest rynek czeski?

Trochę statystyk z 2021 roku:
➡️ 51% mieszkańców Czech robi zakupy online
➡️ czeskie sklepy internetowe sprzedały produkty o łącznej wartości 8,6 mld euro
➡️ wzrost czeskiego e-commerce o 14% w porównaniu do 2020 roku
➡️ Czechy mają 10,6 mln mieszkańców, którzy kupują w ponad 50 tys. sklepach internetowych
➡️ średnia wartość zamówienia robionego przez Czeskiego klienta to 1510 koron czeskich, czyli 297 zł
➡️ 40% Czechów podało płatność za pobraniem jako preferowana forma płatności za zakupy online

Allegro.cz AdsUP

Czy bariera językowa będzie problemem?

Dobrý den prodejci!

Na pewno powstaną mniejsze i większe problemy w komunikacji z klientem czeskim. Automatyczne tłumaczenia mają krótkie nogi i bardzo szybko może okazać się, że to nie wystarczy. Czy inwestować w pracownika z językiem czeskim? A może zlecić tłumaczenia opisów firmie?

Allegro próbuje pomóc nam w sprzedaży wprowadzając kilka uproszczeń:

1. Wszystko zrobisz w polskim panelu, nie musimy znać czeskiego, żeby wystawić oferty na Czechy.
2. Automatyczne tłumaczenie opisów. Na ten moment możesz liczyć na automatycznie przetłumaczone opisy na Allegro. Czy warto już inwestować w profesjonalne tłumaczenia? Raczej nie, lepiej poczekać na rozwój sytuacji.
3. Kontakt z kupującym Allegro stara się ułatwić poprzez automatyczne tłumaczenie centrum wiadomości, dyskusji i wiadomości do zamówienia. Czy taka opcja wystarczy? Na start na pewno, przy dużej skali może to być za mało.
4. Najważniejsze wiadomości do kupującego Allegro wysyła samo np. o zakupie, dostarczeniu paczki, przyjęciu płatności.
5. Autoresponder – tutaj nie znamy jeszcze odpowiedzi jak będzie to działało. Na razie zewnętrzne narzędzia nie proponują rozwiązań na allegro.cz, ale pewnie w najbliższym czasie możemy spodziewać się usprawnień.

 

Jak przygotować się do sprzedaży na allegro.cz?

Sprzedaż na nowej platformie od Allegro będzie bardzo łatwa. Musisz jednak pamiętać o kilku kluczowych sprawach.

1. Uzupełnij Warunki reklamacji i Informacje o gwarancjach zgodne z zasadami czeskimi. Tutaj również możesz się wspomóc tłumaczeniem automatycznym. Musisz jednak pamiętać o sprawdzeniu tekstu i poprawieniu błędów.
2. Warunki zwrotów zostaną automatycznie przeniesione z allegro.pl na allegro.cz. Przy niektórych warunkach pojawi się zapis „tylko allegro.pl” – warunki te wtedy nie będą obowiązywały w Czechach.
3. Zwroty będą odbywały się standardowo. Musisz natomiast pamiętać, że gdy na Twoim koncie nie będzie zarezerwowanych środków, możesz nieprzyjemnie się zdziwić, ile stracisz na przewalutowaniu.
4. Jeżeli jesteś podatnikiem VAT, możesz skorzystać z uproszczonego rozliczenia – tzw. VAT OSS. W tym przypadku warto zapoznać się z materiałami od Allegro – Akademia allegro – sprzedaż zagraniczna.
5. Załóż konto walutowe – oczywiście możesz to ominąć na początku i uzupełnić tylko numer SWIFT, który jest wymagany przy wypłacie środków, ale stracisz na przewalutowaniu. Na allegro.pl otrzymasz zapłatę w złotówkach, na allegro.cz otrzymasz zapłatę w koronach czeskich.
6. Dodaj odpowiednie metody dostawy. Do końca 2023 roku zwrot paczki nieodebranej będzie Cię kosztował tylko 5 koron czeskich – około 1 zł.
7. Zastanów się nad polityką cenową. Ceny Twoich produktów będą przeliczone automatycznie po oficjalnym kursie Europejskiego Banku Centralnego lub ustawisz cenę samodzielnie.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, musisz jednak pamiętać, że ustawienia oraz koszty będą obowiązywały w koronach czeskich.

Możesz to zrobić za pomocą zakładki „Mój asortyment” lub formularza wystawiania. Wybierz oferty, które chcesz widzieć na allegro.cz. Możesz również decydować o widoczności ofert na allegro.cz za pomocą API. Więcej informacji o udostępnianiu aukcji znajdziesz tutaj – Jak udostępnić ofertę na allegro.cz.

W takim przypadku Allegro automatycznie zweryfikuje Twoje aukcje, a następnie te, które spełniają ich warunki, zostaną udostępnione na allegro.cz.

Możliwość zarządzania ofertami na allegro.cz nie zmieni się w porównaniu do allegro.pl. Możesz to zrobić poprzez zakładkę „Mój asortyment”, formularz wystawiania lub za pośrednictwem API.

Decyzja o widoczności ofert na Allegro.cz może być podjęta w tych samych miejscach, gdzie ustalane są warunki sprzedaży. W zakładce „Mój asortyment”, formularzu wystawiania lub za pomocą API możesz zarządzać widocznością swoich ofert na czeskim rynku.

Istnieją dwie możliwości: możesz wprowadzić własne ceny lub włączyć Przelicznik cen. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, ceny w koronach czeskich można podać w formularzu wystawiania lub w zakładce „Mój asortyment”.

Możesz zarządzać sprzedażą na obu rynkach, polskim i czeskim, bez konieczności otwierania allegro.cz. Narzędzia dostępne na allegro.pl zostały dostosowane w taki sposób, aby umożliwić łatwe zarządzanie Twoimi ofertami, zamówieniami i innymi opcjami, bez względu na rynek, na którym działasz.

Możesz wypłacić pieniądze z allegro.cz na Twoje standardowe konto, jeżeli podasz swój SWIFT – pamiętaj jednak o dodatkowym koszcie przy przewalutowaniu. Masz też możliwość dodania konta walutowego.

Allegro Smart! zostanie wprowadzone również na rynek czeski, z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań. Dobrze znana i ceniona przez kupujących formuła zostanie więc przeniesiona, będzie jednak dostosowana do specyfiki czeskiego rynku.

Podsumowanie - czy warto sprzedawać na allegro.cz?

Allegro.cz to na pewno duża zmiana dla całego ekosystemu Allegro. W ostatnim czasie widzieliśmy serię aktualizacji, które miały nas do tego przygotować. Najwięcej zmian widzieliśmy w interfejsie od strony sprzedającego. Co by nie mówić – osoby odpowiedzialne za UX/UI w Allegro powinny dostać podwyżki.

Moim zdaniem warto spróbować – dodanie ofert na allegro.cz jest banalne i nie wymaga od nas dużo czasu (nie licząc sporadycznych przypadków). Mamy sporo plusów, ale też trochę minusów:

Plusy sprzedaży na allegro.cz:

✅ Zerowy próg wejścia
✅ Cały interfejs w jednym miejscu
✅ Dodatkowe 5 mln kupujących – większy przychód
✅ Mniejsza konkurencja – nie każdy sprzedający wejdzie na allegro.cz
✅ Znane nam systemy – Allegro Ads, Smart!, produktyzacja
✅ Wsparcie ze strony Allegro

Minusy sprzedaży na allegro.cz:

⛔️ Duża niewiadoma – eksperyment
⛔️ 40% klientów czeskich zamawia za pobraniem – szansa na zwroty
⛔️ Bez konta walutowego stracisz na przewalutowaniu
⛔️ Inna stawka VAT w Czechach i papierologia z tym związana
⛔️ Bariera językowa i inne zachowania klienta czeskiego

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu

Autor – Rafał Strączek

Pomysłodawca AdsUP Grupa Specjalistów Allegro, powie Ci jak jest, a nie to co chcesz usłyszeć. Wprowadzi proste, ale do bólu skuteczne rozwiązania.

Jak oceniasz naszą usługę?

Kliknij w gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba ocen

Otwórz czat
Skorzystaj z darmowej konsultacji
Scan the code
Ekspert ds. Allegro
Skorzystaj z darmowej konsultacji na WhatsApp